Brak perspektyw na zmniejszenie globalnych nierówności

„Zaniepokojenie polityków nie ma przełożenia na konkretne działania”, podaje organizacja Oxfam

Deirdre Fulton, 23.11.2016

Badania przeprowadzone przez Credit Suisse wykazują, że nierówności między bogatymi a biednymi stale się pogłębiają. W chwili obecnej 89% światowych aktywów znajduje się w rękach 10% populacji.

fotka.jpg
Paul Keller, flickr, cc by 2.0

Roczny raport (.pdf) instytucji finansowej z Zurychu wskazuje na fakt, że świat zmierzał ku większej równości gospodarczej aż do 2008 roku, kiedy to kryzys finansowy zakończył ten obiecujący bieg wydarzeń.

Z raportu wynika, że „na początku XXI wieku 1% najbogatszych ludzi na świecie był w posiadaniu 49,6% aktywów wszystkich gospodarstw domowych. Ten udział powoli i stopniowo się zmniejszał, aż osiągnął 45,4% w 2009 roku. Tendencja spadkowa uległa odwróceniu i   każdego kolejnego roku nierówności rosły, aż w 2014 przekroczyły poziom z 2000 roku. Szacuje się, że 1% najbogatszych jest obecnie w posiadaniu 50,8% aktywów”.

Podobne tendencje można zaobserwować zarówno w grupach 5% i 10% najzamożniejszych. Gwałtownie wzrosła również liczba milionerów i multimilionerów. Zgodnie z raportem, około 3,5 miliarda ludzi na świecie (czyli 73% wszystkich dorosłych) posiada majątek o wartości mniejszej niż 10 000 USD, natomiast około miliarda ludzi (20% wszystkich dorosłych) posiada nie więcej niż 248 USD.

Jak twierdzą autorzy raportu, „od kilku lat wzrasta świadomość, że ożywienie gospodarcze jest pozorne i nie wpływa na warunki bytowe wszystkich warstw społeczeństwa”.

„Zgromadzone przez nas informacje zdają się potwierdzać tę tezę”.

Według Maxa Lawsona, dyrektora ds. nierówności w Oxfam, raport wskazuje, że ,,zaniepokojenie polityków nie ma przełożenia na konkretne działania. Miliony ludzi nie otrzymało żadnej pomocy, która byłaby iskierką nadziei na lepsze jutro”.

Dla Lawsona poziom nierówności ekonomicznych jest szokująco wysoki. „Ta wielka przepaść pomiędzy zamożnymi i ubogimi destabilizuje gospodarkę, społeczeństwo i utrudnia walkę z ubóstwem” – dodaje.

Warto zauważyć, że głosowanie Wielkiej Brytanii za opuszczeniem Unii Europejskiej tego lata – częściowo spowodowane przez nierówności ekonomiczne – doprowadziło do straty majątku na poziomie 1,5 biliona USD.

Tekst pochodzi ze strony Common Dreams.

Przełożyli Michał Bobrowski, Anna Bronytska, Ewelina Czupajło, Aldona Flak, Paulina Gąsiorowska, Marta Grützmacher, Kamil Imioło, Aleksandra Jeziorska, Karolina Kinasiewicz, Ganna Koshel, Anna Lysikova, Paulina Pomorska, Agata Poźniak, Wanda Raczyńska, Karolina Saram, Joanna Sipowicz, Klaudia Stopyra, Radosław Zieliński

Tłumaczenie na licencji: Licencja Creative Commons

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s