Pomoc pod dyktando wielkiego biznesu

Według najnowszych doniesień Fundacja Billa i Melindy Gatesów „niebezpiecznie wypacza” kierunkiem programów rozwojowych

Global Justice Now, 20.01.2016

Opublikowany 20 stycznia raport potwierdza, że ogromne fundusze i wpływy Fundacji Billa i Melindy Gatesów (Bill and Melinda Gates Foundation, BMGF) niebezpiecznie i w sposób pozbawiony demokratycznej kontroli zakłócają kierunek międzynarodowego rozwoju.

4573557991_9bcfb95a4e_o
Flickr, Suzie Katz, CC BY-NC-ND 2.0

Dysponująca kapitałem rzędu 43,5 miliarda dolarów BMGF jest największą instytucją charytatywną na świecie. Jest prawdopodobnie najbardziej wpływową organizacją zajmującą się kwestiami ochrony zdrowia i rozwoju rolnictwa na świecie, i w tej pierwszej dziedzinie dostarcza większą pomoc niż jakikolwiek rząd. Krytycy twierdzą, że taka koncentracja siły w sposób niedemokratyczny i pozbawiony kontroli wypacza kierunek międzynarodowego rozwoju. Według raportu „Gated Development – Is the Gates Foundation always a force for good?” działalność BMGF może spowodować pogłębienie globalnych nierówności oraz umocnienie sił międzynarodowych korporacji.

Liczne agencje oraz organizacje pozarządowe, które nie do końca zgadzają się z wieloma aspektami BMGF milczą ze względu na fundusze płynące do nich z programu rozwojowego fundacji, co tylko pokazuje, jak szkodliwa może być jej działalność. Kiedy Bill Gates promował swoją „filantro-kapitalistyczną” markę w szwajcarskim Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego, ukazał się raport, który skrytykował działania fundacji ze względu na:

● zależność między jej datkami i praktyką podatkową firmy Microsoft. W 2012 roku Senat Stanów Zjednoczonych odkrył, że Microsoft wykorzystuje swoje zagraniczne filie w celu uchylenia się od płacenia podatku w wysokości 4,5 miliarda dolarów – co stanowi sumę większą, niż roczna darowizna BMGF, która w 2014 roku wynosiła 3,6 miliarda dolarów;

● bliskie relacje z korporacjami, które poprzez swoje działania i politykę prowadzą do utrzymywania się ubóstwa. Fundacja nie tylko zarabia na licznych inwestycjach w kontrowersyjne przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do występowania ekonomicznej i społecznej niesprawiedliwości, ale również aktywnie wspiera wiele z nich, w tym Monsanto, Dupont czy Bayer, poprzez rozmaite pro-korporacyjne inicjatywy na całym świecie;

● promowanie rolnictwa przemysłowego w Afryce, naciskanie na przyjęcie GMO, opatentowanych systemów nasiennych i sztucznego nawożenia, czyli tego, co osłabia istniejące zrównoważone drobne rolnictwo, które ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego na całym kontynencie;

● promowanie na całym świecie projektów narzucających prywatyzację opieki zdrowotnej i szkolnictwa. Wiele agencji wyraziło zaniepokojenie, że tego typu projekty pogłębiają nierówności i naruszają prawo do zaspokojenia tych podstawowych potrzeb ludzkich;

● finansowanie szeregu programów szczepień, które według niektórych źródeł prowadzą do chorób, a nawet śmierci, przy niewielkim zainteresowaniu urzędników i mediów.

16904519795_5abe9ab145_b
Flickr, Global Justice Now, CC By 2.0

Polly Jones, szefowa kampanii i polityki Global Justice Now powiedziała:

„Fundacja Billa i Melindy Gatesów szybko stała się najważniejszym graczem w świecie globalnej polityki rolnej i zdrowotnej, brakuje natomiast nadzoru i rozliczania z tego, jak ten gracz jest zarządzany. To skoncentrowanie władzy i wpływu jest nawet jeszcze bardziej problematyczne, jeśli wziąć pod uwagę, że filantropijna działalność fundacji wydaje się być w dużej mierze oparta na wartościach wielkich amerykańskich korporacji. Fundacja nieustannie promuje inicjatywy zgodne z interesem wielkiego biznesu, takie jak rolnictwo przemysłowe, prywatna opieka zdrowotna i szkolnictwo, które mogą pogłębiać ubóstwo i ograniczać dostęp do podstawowych zasobów, czyli zwiększać problemy, które fundacja ma rozwiązywać”.

Organizacja Global Justice Now domaga się, by fundacja podlegała niezależnej, międzynarodowej ocenie i kontroli. Mogłaby ona być prowadzona przez Komitet Pomocy Rozwojowej OECD (Development Assistance Committee, DAC), ale musiałaby opierać się na przejrzystych procedurach i uwzględnić udział różnych stron, zwłaszcza tych, których dotyczą projekty fundacji.

Kopia raportu została przesłana fundacji przed jego opublikowaniem. Odpowiedź znajduje się na stronie 43.

* tytuł od redakcji bloga

Tekst pochodzi ze strony Global Justice Now.

Przełożyły Katarzyna Pasternak, Celina Wyka

Tłumaczenie na licencji: Licencja Creative Commons

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s