Smog globalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia

„Kumulujemy następstwa związane z zanieczyszczonym powietrzem. Chodzi o poważne choroby wymagające hospitalizacji, których koszty będą ogromne”

Nadia Prupis, 18.01.2016

W miniony weekend Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że gwałtowny wzrost poziomu zanieczyszczeń w powietrzu powoduje śmierć milionów ludzi w tysiącach miast na całym świecie, a w najbliższym czasie spowoduje ogromne straty systemach opieki zdrowotnej na całym świecie.

Stitched Panorama
Smog w Szanghaju. Flickr, leniners, CC BY-NC 2.0

„W związku z zanieczyszczeniem powietrza, w wielu krajach podnieśliśmy alarm dotyczący zdrowia publicznego. Ten największy i najbardziej przerażający z globalnych problemów, z którymi się zmagamy, będzie miał fatalne skutki w przyszłości”, stwierdziła doktor Maria Neira, dyrektor WHO w zakresie zdrowia publicznego.

Neira uważa, że „zanieczyszczenie powietrza prowadzi do przewlekłych chorób, które wymagają hospitalizacji. Wcześniej wiedzieliśmy jedynie, że jest ono odpowiedzialne za takie choroby jak zapalenie płuc bądź astma. Teraz wiemy, że prowadzą one również do chorób układu krwionośnego, sercowych i układu krążenia, a nawet do demencji”.

Najnowsze dane dotyczące zanieczyszczeń pochodzą z 2000 miast, gdzie wzrost populacji doprowadził do nagłego zwiększenia ruchu drogowego, wzrostu zabudowy oraz wytwarzania energii. W efekcie ogromne obszary muszą zmagać się z toksycznym smogiem i rosnącą ilością gazów cieplarnianych, czyli problemem, którego nie da się rozwiązać bez modernizacji infrastruktury. W przyszłym miesiącu WHO w szczególny sposób poruszy problem statystyk pokazujących stały wzrost zanieczyszczeń w obszarach miejskich od 2014 roku.

Według Neiry „kumulujemy następstwa związane z zanieczyszczonym powietrzem. Chodzi o poważne choroby wymagające hospitalizacji, których koszty będą ogromne”.

Komunikat WHO pojawił się wraz z apelem aktywistów z całego świata, którzy domagają się, by rządy zrobiły więcej w sprawie walki z tym kryzysem.

W ostatnim miesiącu rząd w Chinach ogłosił alarm najwyższego stopnia ostrzegający przed zanieczyszczeniem powietrze. Jest to już drugi taki komunikat w ostatnich latach i wymaga zmniejszenia ilości samochodów na drogach oraz zawieszenia produkcji w niektórych fabrykach. Wyniki ostatnich badania wskazały, że zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie ponad 1,5 miliona ludzi w Chinach, czyli 4400 dziennie, co daje 17% zgonów w Chinach każdego roku.

Lord Stern, czołowy brytyjski ekonomista, powiedział w sobotę magazynowi „The Guardian”: „Zanieczyszczenie powietrza ma fundamentalne znaczenie. Dopiero uczymy się na temat skali toksyczności węgla i oleju napędowego. Wiemy, że w Chinach z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera dziennie 4000 osób. W Indiach sytuacja jest o wiele gorsza. To naprawdę bardzo poważny problem”.

2015.11.02 - akcja DAS 04.jpg
Billboard w ramach kampanii społecznej Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. RRK, CC BY 4.0

Tekst pochodzi ze strony Common Dreams.

Przełożyli Natalia Golec, Michał Grądzki, Roksana Krupieńczyk, Jan Łapiński, Klaudia Łysiak, Kamil Matusiewicz, Katarzyna Seniuk, Agata Stolarczyk, Nikola Wąsik, Dawid Ząber

Przejrzał Tomasz Dzida

Tłumaczenie na licencji: Licencja Creative Commons

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s