Globalne ocieplenie napędza kryzys uchodźczy

„Rok 2015 zostanie zapamiętany przez pryzmat poruszającego obrazu martwego chłopca na plaży – jeden z wielu, którzy przybyli i przybędą”

 Andrea Garmons, 18.12.2015

Podczas gdy przemoc i konflikty ogarniają coraz cieplejszą Ziemię, liczba ludzi zmuszonych do ucieczki i porzucenia swoich domów pobije w 2015 roku wszystkie dotychczasowe rekordy – twierdzi Urząd Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Po raz pierwszy w historii roczna liczba uchodźców może w 2015 przekroczyć 60 milionów.

UNHCR przedstawia dane dotyczące przesiedleń na świecie w raporcie Mid-Trends 2015, który informuje o liczbie ludzi, którzy są uchodźcami, osobami starającymi się o azyl lub wewnętrznymi emigrantami.

Oprócz trwającego konfliktu w Syrii, który zmusza największą liczbę osób do uchodźctwa, również inne konflikty zbrojne – w Afganistanie, Ukrainie czy Sudanie Południowym – przyczyniły się do wzrostu tego wskaźnika i „przerażającego poziomu ludzkiego cierpienia”. Po raz pierwszy od 1992 roku liczba uchodźców na świecie przekroczyła 20 milionów (20,2) już w połowie roku.

Według UNHCR dane pokazują, że co 122 osoba na świecie jest obecnie zmuszona, by opuścić swój dom, a około 4600 osób wyjeżdża ze swoich krajów każdego dnia.

18957088465_d346854009_b
„Za każdym razem, kiedy puszczam latawca czuję się wolny” – 13-letni Syryjczyk w obozie dla uchodźców Zaatari w Jordanii. Oxfam International, CC BY-NC-ND 2.0

W raporcie czytamy również, że szansa na bezpieczny powrót uchodźców do domów nie była tak niska od ponad 3 dekad.

„Wymuszone migracje wywierają ogromny wpływ na współczesny świat”, twierdzi António Guterres, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. „Dotykają milionów istnień ludzkich – zarówno tych, którzy uciekają, jak i tych, którzy zapewniają im schronienie i bezpieczeństwo”. Jego zdaniem, „nigdy wcześniej nie było tak ogromnej potrzeby tolerancji, współczucia oraz solidarności z ludźmi, którzy stracili wszystko”.

Jak podkreśla Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), trwający chaos odcisnął szczególnie niszczycielskie piętno na najmłodszych członkach naszych społeczeństw.

„Rok 2015 zostanie zapamiętany przez pryzmat poruszającego obrazu martwego chłopca na plaży – jeden z wielu, którzy przybyli i przybędą”, mówi Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie. Jej zdaniem kryzys masowych migracji wywarł „bezprecedensowy wpływ na dzieci”.

Odnosząc się do kryzysu na forum w Genewie, Guterres powiedział, że „nasz świat znajduje się na rozdrożu” i dodał, że należy zająć się nakładającymi się na siebie przyczynami migracji.

„Z perspektywy humanitarnej, na rozdrożu widać dwa potężne problemy w niebezpiecznym świecie: brutalne konflikty mnożą się w niekontrolowany sposób i destabilizują globalny porządek, a wszechobecny i ciągle rosnący wpływ zagrożeń związanych ze zmianami klimatu mają coraz większy wpływ na nasze dzisiaj i jutro” – powiedział Guterres.

We wrześniu 13-letni uchodźca z Syrii Kinan Masalmeh zaproponował, jak rozwiązać problem uchodźców: „po prostu zakończyć wojny”.

Tekst pochodzi ze strony Common Dreams.

Przełożyli Magdalena Jucha-Bobela, Katarzyna Gmernicka, Dmytro Hoida, Agata Kaznowska, Roksana Kobiela, Aleksandra Konieczna, Karolina Miska, Joanna Podlecka, Paulina Soja, Roksana Starzonek,  Natalia Stefańska, Małgorzata Strzelecka, Katarzyna Traczyk, Monika Ujma, Zuzanna Zogata

Tłumaczenie na licencji: Licencja Creative Commons

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s