Ekolodzy biją na alarm: ekosystem Arktyki zagrożony

NOAA ostrzega przed gwałtownym wzrostem temperatur w Arktyce, „dwukrotnie szybszym niż w innych miejscach na Ziemi”

Sarah Lazare, 15.12.2015

W opublikowanym 15. grudnia raporcie o 2015 roku Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) przedstawia niepokojące wnioski: rekordowy wzrost temperatur i topniejące lodowce dowodzą, że zmiany klimatu są naprawdę drastyczne – szczególnie dla morskiego ekosystemu.

walrus.jpg
U.S. Geological Survey, CC0 1.0

„Sam fakt występowania zmian w lodzie morskim powoduje poważne zmiany w całym ekosystemie (ryby, morsy, produkcja pierwotna) oraz wpływa na temperaturę powierzchni oceanu”, czytamy w oświadczeniu NOAA. Nad raportem pracowało 72 naukowców z 11 krajów, a jego wnioski są zatrważające. Pomiary lodu morskiego – z początku i końca zimy – wykazały krótki okres zamarzania i dramatyczne zmiany w ekosystemie.

NOAA alarmuje, że maksymalny rozmiar powierzchni lodu morskiego w lutym zarejestrowano „15 dni wcześniej w porównaniu ze średnią i jest on najmniejszy” od 1979 roku. „Minimalny rozmiar powierzchni z września był czwartym najmniejszym w historii. Lód morski staje się coraz młodszy i cieńszy: ilość rocznego lodu na przełomie lutego i marca 2015 roku była dwukrotnie większa niż 30 lat temu”.

Według NOAA topnienie lodu morskiego i podwyższone temperatury w Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii i Rosji powodują „przenoszenie się skupiska ryb w stronę bieguna”. Zmiany te mają wpływ na florę i faunę oraz na zależną od nich ludność autochtoniczną.

„Arktyka ociepla się dwa razy szybciej niż inne części Ziemi, co wpływa na globalne bezpieczeństwo, klimat i handel” – przekonywał Dr Rick Spinrad, przewodniczący NOAA, na konferencji prasowej w San Francisco.

Tekst pochodzi ze strony Common Dreams.

Przełożyli Jakub Droń, Monika Furmańska, Marzena Glica, Marta Lewandowska, Radek Łuszcz, Magda Nieckarz, Przemysław Pluszczak, Katarzyna Solecka, Emilia Szczepuła, Anita Wacker, Gabriela Zimoch

Tłumaczenie na licencji: Licencja Creative Commons

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s