Superkobiety

Z okazji 97. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych*

Imogen Greenhalgh, 6.03.2015

Prawa, jakimi dzisiaj mogą cieszyć się kobiety i mężczyźni są wynikiem zaciętych walk. Zbiory biblioteki cyfrowej Europeana zawierają przedmioty i ilustracje związane z wieloma istotnymi kampaniami aktywistek i aktywistów, z której każda miała ogromny wpływ na szeroko rozumianą batalię o równość kobiet z mężczyznami.

19-6-11-Suffragettes-a-Londres 1
Biblioteka Narodowa Francji, domena publiczna

Pod koniec XIX wieku prawa wyborcza kobiet były głównym tematem politycznym, a ruch sufrażystek stał się ważnym ruchem ogólnoeuropejskim.

Meeting-de-suffragettes-a-Hyde-Park 2
Biblioteka Narodowa Francji, domena publiczna

Jak na poniższej ilustracji satyrycznego magazynu Punch, wiele kobiet pochodzących z różnych grup społecznych brało udział w protestach, które często były brutalnie tłumione przez policję.

Cartoon-woman-surgeon-and-suffragette 3
The Wellcome Library, CC BY 4.0

Pomimo tego, że na powyższym rysunku nierzadką wtedy sytuację potraktowano z dużym przymrużeniem oka, prawdziwe relacje pomiędzy policją a protestującymi wielokrotnie bywały napięte, a kobiety często zostawały osadzane w więzieniach za swoje działania protestacyjne.  

Llanstumdwy-arrestation-d-une-suffragette 4
Biblioteka Narodowa Francji, domena publiczna

Powyższe zdjęcie z jedną z walijskich aktywistek, która została zatrzymana siłą przez grupę policjantów  pokazuje, jak okrutnie się z nimi czasami obchodzono.

To właśnie barbarzyńskie traktowanie pozwoliło zbudować wsparcie społeczeństwa. Ponieważ kobiety wielu narodów stały się niezbędne w działaniach zbrojnych podczas I Wojny Światowej, zaczęto też poruszać kwestię ich praw. Więcej na temat pracy kobiet podczas I Wojny Światowej możesz znaleźć w naszym artykule na stronie Mashable.

Ansk-Kvindesamfunds-fane-pa-Amalienborg-Slotsplads 5

Tutaj maszerują członkinie stowarzyszenia Dansk Kvindesamfund, najstarszej na świecie organizacji walczącej o prawa kobiet – jest rok 1915. Tego samego roku otrzymały one prawo wyborcze w wyborach krajowych, co było kamieniem milowym w europejskiej kampanii o równe prawa mężczyzn i kobiet.

Madame-Hubertine-Auclert 6
Biblioteka Narodowa Francji, domena publiczna

Kolekcje Europeany uwzględniają wiele ważnych postaci z szerszego ruchu, takich jak Hubertine Auclert, która niestrudzenie prowadziła kampanię o równe prawa mężczyzn i kobiet aż do swojej śmierci w 1914 roku.

Poniżej znajduje się portret Hedwigi Dohm – niemieckiej autorki będącej jedną z pierwszych teoretyków feminizmu pojmujących role płci jako wyznaczone społecznie aniżeli biologicznie.

Dreiviertelportaet-Hedwig-Dohms 7
Stadtgeschichtliches Museum Leipzig, CC BY-NC-SA 4.0

Aletta Jacobs, duńska działaczka, jest kolejną kluczową postacią, o której możesz dowiedzieć się więcej z Europeany. Jacobs przyczyniła się do zainicjowania Międzynarodowego Kongresu Kobiet w Hadze w 1915 roku, dzięki któremu powstała Kobieca Liga na Rzecz Pokoju i Wolności (Women’s International League for Peace and Freedom).

Waaier 8

Powyższy wachlarz jest częścią kolekcji Atria zawierającej liczne przedmioty z duńskiego i międzynarodowego ruchu walczącego o prawa kobiet. Więcej o nim na naszym blogu.

Wiele przedmiotów z tej kolekcji zostało zaprojektowanych, by można było się nimi dzielić, co dosadnie pokazuje, że nie tylko słynne nazwiska wykuły równość dla europejek, ale również przyczyniła się do tego solidarność wśród nacji i całego kontynentu. Wspólnymi siłami kobiety Europy udowodniły, że ich żądania nie mogą być dalej ignorowane.

Button-Biology-is-not-destiny 9
Atria, Institute on Gender Equality and Women’s History, Amsterdam, domena publiczna

* Podtytuł od redakcji.

** Przekład opublikowany w 97. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Dekretem z dnia 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski nadał Polkom prawa wyborcze.

Tekst pochodzi z blogu Europeana.

Przełożyła Justyna Gontarz

Tłumaczenie na licencji: Licencja Creative Commons

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s