Co zrobić z nadmiarem T-shirtów z politycznymi hasłami

Hasła bywają ponadczasowe, jednak same koszulki nie są wieczne. Poniższe pomysły „zrób to sam” mogą dać twoim T-shirtom drugie życie.

Christine St. Pierre, Kali Swenson, 22.07.2014

Masz szafę wypchaną kolekcją T-shirtów, które informują o twoim zaangażowaniu, zaczynając od ratowania wielorybów, a kończąc na wspieraniu lokalnego targu? Polecam przerobić stare, ulubione koszulki tak, aby idee na nich wyrażone ponownie zyskał rozgłos, na jaki zasługują.

1. Zabaw się w Nożycorękiego
Kiedy robi się gorąco, protestuj w modnej bokserce zrobionej z dużego T-shirtu. Obetnij rękawy i wytnij dekolt koszulki tak, aby powstały ramiączka. Następnie połącz ramiączka z tyłu za pomocą skrawka odciętego materiału. Dół koszulki potnij w cienkie paski, które utworzą frędzle. Można je zapleć lub ozdobić koralikami – pełna dowolność.

2. Zrelaksuj się
Przerób swoje koszulkę na poszewkę i wtul się w nią. Zmierz poduszkę, na którą chcesz uszyć poszewkę i wytnij z gazety kształt o tych samych wymiarach. Następnie przypnij szpilkami wzór z gazety do przodu koszulki tak, aby logo było na środku. Dodając ok 2,5 cm wokół krawędzi wzoru, wytnij dwa kawałki materiału – jeden z przedniej, a drugi z tylnej części T-shirtu.
2015-10-19_202116Wycięte kawałki materiału ułóż nadrukiem do wewnątrz i zeszyj je wzdłóż trzech krawędzi, zostawiając półtora centymetra od brzegu materiału. Aby rogi były bardziej ostre, wytnij nadmiar materiału z każdego rogu w odległości dwóch centymetrów od nowego szwu. Wywróć poszewkę na prawą stronę i włóż do niej poduszkę. Zagnij krawędzie niezszytego brzegu poszewki, zepnij je szpilkami i zszyj ręcznie, albo używając maszyny do szycia.

3. Niczym Warhol
Wybraną koszulkę rozciągnij na drewnianej ramie o odpowiednim rozmiarze, tak aby logo czy nadruk znajdowały się na środku (świetnie sprawdzi się rama, jakiej malarze używają do naciągania płótna). Przymocuj tkaninę do tylnej części ramy za pomocą zszywacza, mocno naciągając materiał. Obetnij nadmiar materiału. Od teraz twoja koszulka jest dziełem sztuki, gotowym do powieszenia na ścianie.

4. Daj psu głos
Ubierz swojego psa w małą koszulkę z protestów. Najpierw załóż psiakowi koszulkę tak, aby wzór na koszulce był widoczny na jego grzbiecie, a łapy wygodnie ułożyły się w rękawach. Na grzbiecie zaznacz ¾ długości koszulki. Następnie ściągnij koszulkę ze zwierzaka, odetnij rękawy i nadmiar materiału w miejscu, które zaznaczyłeś wcześniej oraz wytnij wąskie „V” tam gdzie koszulka będzie przylegała do brzuszka –  zapewni mu to komfort i możliwość załatwiania psich spraw.

5. Idee na torby
Przerób swój stary T-shirt na poręczną torbę na zakupy – najlepiej sprawdzi się koszulka w dużym rozmiarze. Obetnij rękawy oraz wytnij dekolt tak, aby uzyskać kształt koszulki na ramiączkach (możesz użyć talerza jako wzoru). Ramiączka powstałego podkoszulka będą uchwytami torby.
Przewróć koszulkę na lewą stronę, zepnij na dole i zeszyj wzdłuż dolnej krawędzi, zostawiając ok 2,5 cm marginesu. Przeszyj jeszcze kilka razy w tym samym miejscu, aby szew stał się bardziej wytrzymały. Obróć koszulkę na prawą stronę – torba gotowa.

6. Wyraź swoje zdanie2015-10-19_201544
Jednym z łatwiejszych sposobów na zrobienie koszulki z własnym logo jest stworzenie lub ściągnięcie wzoru z internetu. Sprawdź jakie projekty są udostępniane w sieci – wywrócone loga należą to najbardziej wymownych.
Wydrukuj wzór na papierze termotrasferowym i ułóż nadrukiem do dołu na wcześniej wypranej i wyprasowanej koszulce. Następnie przyprasuj kartkę żelazkiem w celu przeniesienia nadruku na koszulkę – postępuj zgodnie z instrukcją dla danego papieru. Pozwól naprasowance ostygnąć i następnie delikatnie usuń papier. Przed pierwszym założeniem koszulkę należy wyprać w chłodnej wodzie.

Tekst pochodzi ze strony Yes! Magazine.

Przełożyli Mirosława Andrzejewsk, Magdalena Gredes, Urszula Henonin, Piotr Karasiak, Ewelina Otfinowska, Marta Wąsik, Katarzyna Welskop, Wojciech Welskop

Tłumaczenie na licencji: Licencja Creative Commons

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s